CZYM JEST EFEKT WOW W EVENTACH I JAK GO OSIĄGNĄĆ?

Wróć

Właściwy trop w stworzeniu eventu doskonałego i nietuzinkowego to umiejętność zaproponowania Gościom tego, czego oczekują wraz z wartością dodaną, którą w skrócie można nazwać 'efektem WOW'. Co się na nią składa?

 

Spektakularny event firmowy nie jest zwykłą imprezą. To składowa twórczej pracy, kreatywności, zrozumienia potrzeb klienta i ubrania ich w efekt artystyczny. To element zaskoczenia dla gości, nietypowe miejsce, sceneria, zaskakujący scenariusz, dobór gwiazd, wyśmienity catering, niezapomniane pokazy artystyczne, profesjonalna konferansjerka, oprawa muzyczna, nie zapominając o scenografii, multimediach oraz niezbędnej, a jakże ważnej technice. To wszystko składa się na wartość dodaną, o której później Goście mówią i pamiętają. Rzecz wydawałoby się prosta, jednak każdy z tych elementów ma ogromne znaczenie. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.  

 

Emocje

W branży eventowej nastała era, w której jedynym ograniczeniem jest kreatywność, a kartą przetargową udanego eventu są emocje, można potocznie rzec, iż 'Only th sky is the limit'. Koncertom, wyjazdom, pokazom, zawodom, galom w naturalny sposób towarzyszą emocje, które powodują, że oglądanie zamienia się w przeżywanie. Jednak dzisiaj event to coś więcej niż koncert gwiazdy, występ kabaretowy i poprawny catering. Liczy się pomysł, element zaskoczenia i wywołanie prawdziwych emocji. By osiągnąć tytułowy 'efekt wow' wydarzenie musi przybrać formę nietuzinkowego widowiska, swoistego arcydzieła pod każdym kątem. Przykłady możemy mnożyć - elektryzujący pokaz laserowy połączony z animacjami wyświetlanym na kopułach Alvernia Studios, czy ukryte między Gośćmi skrzypaczki, które w odpowiednim momencie rozpoczynają wydarzenie przygrywając do pokazu akrobatycznego. To także specjalnie przygotowane show muzyczne, w którym z różnych miejsc przestrzeni scenicznej, w rytmie specjalnie przygotowanych animacji, oczom Gości ukazuje się sześciu muzyków, którzy zachwycają rockowym, elektryzującym pokazem. By zachwycić widzów potrzeba całego wachlarza cech, umiejętności i niewyczerpanych pokładów twórczości. Ale warto … bo dobrze przemyślany i niezapomniany event może zdziałać więcej w biznesie, niż długie godziny negocjacji.

 

Nietypowa lokalizacja

Kolejny element układanki to nietypowa lokalizacja. Im bardziej wyszukana, wyjątkowa i nieodkryta przestrzeń, tym większa szansa na uzyskanie efektu 'WOW'. Poza wysokim standardem, interesującym wnętrzem i dogodną lokalizacją, miejsce musi zagwarantować komfort uczestnikom, a organizatorom umożliwić zrealizowanie wszystkich zaplanowanych w programie atrakcji.  Przykładem nietypowej lokalizacji może być event zorganizowany na Pustyni Siedleckiej, gdzie trudny, piaszczysty teren nie jest przeszkodą w montażu namiotów sferycznych. Ogrzewane kopuły pełnią funkcje sali bankietowej, kasyna i sceny, zapewniając w pełni dostosowane środowisko przestrzeni tymczasowej. Dobrym rozwiązaniem są również opuszczone, nieużytkowe powierzchnie, które niezwykle zwielokrotniają efekt zaskoczenia. Zrewitalizowana Walcownia Cynku, czy elektrociepłownia z zabytkową halą maszyn to doskonałe pomysły na uatrakcyjnienie eventu i  zaskoczenie gości nieszablonowym pomysłem. Decydując się na nietypową przestrzeń pod event należy pamiętać, iż niesłychaną rolę odgrywa tutaj doświadczenie agencji przy organizacji i adaptacji takich przestrzeni, niezawodna logistyka oraz stuprocentowa organizacja pracy.  

 

Niekonwencjonalne menu

Gwóźdź programu w formie prosiaka z grilla i wiejskiego stołu? Standardowe menu jest sprawdzone i bezpieczne, ale nie wywoła oczekiwanego 'efektu wow'. By oczarować Gości musimy pójść o krok do przodu i pozwolić sobie i Gościom na eksperymentowanie. W Polsce mamy znakomitych szefów kuchni, którzy z powodzeniem mogliby nosić miano czarodziejów. Współczesna kuchnia balansuje dziś na pograniczu alchemii i widowiskowej uczty. Oferta kuchni molekularnej pęka w szwach, co chwilę wzbogacając się o nowe oferty i pozycje w menu. Kuchnia Fusion z wykorzystaniem dobrodziejstw polskiej natury również zyskuje coraz więcej fanów. Dania kuchni sous-vide, która szturmem zdobywa cały świat są tworzonym w próżni arcydziełem. Drinki molekularne i ostatnio bardzo popularne 'dine in the dark' również są coraz częstszą praktyką na niestandardowych wydarzeniach. Te i setki innych pomysłów na nietuzinkowe menu eventowe mogą skraść serca naszych Gości. A od żołądka do serca najkrótsza droga…

  

Wykorzystanie nowinek technologicznych

Sekretem sukcesu współczesnego eventu, potęgującego 'efekt WOW' jest zastosowanie nowoczesnej technologii, a co za tym idzie, rzeczowy i profesjonalny wybór narzędzi cyfrowych wpasowujących się w klimat wydarzenia. Dzisiejszy rynek new-tech oferuje cały wachlarz zaskakujących możliwości, a współczesna technologia pozwala na realizację wszelkich projektów. Rozszerzona rzeczywistość i multimedialna scenografia mogą przenieść widza w niezwykły świat, wykreowany specjalnie na daną okoliczność. Dużą popularnością cieszą się eventy wykorzystujące systemy mobilne do interakcji z uczestnikami wydarzenia np. używające rozwiązań mobilnych podczas wydarzeń konferencyjnych. Genialnym pomysłem podczas wydarzeń o charakterze promocyjnym są Piramidy holograficzne i hologramy 3d, pozwalające na stworzenie wyjątkowej i przestrzennej prezentacji produktu, marki, logotypu, usługi lub zjawiska. Ostatnim hitem jest rzeczywistość rozszerzona VR, łącząca w sobie świat realny oraz rzeczywistość wirtualną, która opiera się na systemie wykorzystania obrazu z kamery, na który nałożona jest generowana w czasie rzeczywistym grafika. Nowe rozwiązania na rynku oferują również możliwość interaktywnego udziału w konferencjach.

 

Perfekcyjna realizacja

Ostatnim bardzo ważnym elementem układanki jest produkcja eventu. Często wydaje nam się, że perfekcyjny event to przede wszystkim kreacja. Pamiętajmy jednak, że dobra agencja eventowa zajmuje się nie tylko produkcją nietuzinkowych pomysłów, ale również organizacją eventu pod kątem produkcyjnym i dopięciem wszystkiego na ostatni guzik. Brakuje gniazdka do prądu? Kabel podpinający oświetlenie jest za krótki? Na plenerowej imprezie w środku lasu brakuje toalet? Wydające się mikro błędy i przeoczenia są niedopuszczalne w tworzeniu wyjątkowego wydarzenia i mogą zaważyć na całościowej ocenie gości i poziomie odbioru imprezy. Dlatego wybór profesjonalnej agencji z dużym doświadczeniem w obszarze nietypowych realizacji eventowych jest kluczowy.

 

Cytując słowa klasyka 'nigdy nie ma się drugiej okazji, żeby zrobić pierwsze wrażenie'. Umiejętnie połączenie wszystkich powyższych elementów w jedną, spójną całość, jest gwarancją tego, że nasze wydarzenie wyjdzie poza ramy zwykłego eventu. Trzeba pamiętać, że nie zawsze musi się to bezpośrednio wiązać z ogromnym budżetem imprezy. Pokutuje przekonanie, że o sukcesie eventu decyduje budżet - im wyższy, tym większe pole do popisu dla klienta i agencji organizującej wydarzenie. Oczywiście niski budżet imprezy wymaga od jej organizatorów dużo więcej pracy, kreatywności oraz kompromisów, co nie oznacza jednak, że eventy niskobudżetowe są gorsze. Odpowiednie zbudowanie wydarzanie dopasowanego do potrzeb Gości z uwzględnieniem powyższych czynników, gwarantują sukces i 'efekt WOW' na oczekiwanym poziomie … ogranicza nas jedynie WYOBRAŹNIA…