CZYM JEST EFEKT WOW W EVENTACH I JAK GO OSIĄGNĄĆ?

Wróć

Właściwy trop w stworzeniu eventu doskonałego i nietuzinkowego to umiejętność zaproponowania Gościom tego, czego oczekują wraz z wartością dodaną, którą w skrócie można nazwać 'efektem WOW'. Co się na nią składa?

  

EMOCJE

W branży eventowej nastała era, w której jedynym ograniczeniem jest kreatywność, a kartą przetargową udanego eventu są emocje, można potocznie rzec, iż 'Only th sky is the limit'. Koncertom, wyjazdom, pokazom, zawodom, galom w naturalny sposób towarzyszą emocje, które powodują, że oglądanie zamienia się w przeżywanie. Jednak dzisiaj event to coś więcej niż koncert gwiazdy, występ kabaretowy i poprawny catering. Liczy się pomysł, element zaskoczenia i wywołanie prawdziwych emocji. By osiągnąć tytułowy 'efekt wow' wydarzenie musi przybrać formę nietuzinkowego widowiska, swoistego arcydzieła pod każdym kątem. By zachwycić widzów potrzeba całego wachlarza cech, umiejętności i niewyczerpanych pokładów twórczości. Ale warto … bo dobrze przemyślany i niezapomniany event może zdziałać więcej w biznesie, niż długie godziny negocjacji. 

 

NIETYPOWA LOKALIZACJA EVENTU FIRMOWEGO

Kolejny element układanki to nietypowa lokalizacja. Im bardziej wyszukana, wyjątkowa i nieodkryta przestrzeń, tym większa szansa na uzyskanie ‘efektu wow’. Poza wysokim standardem, interesującym wnętrzem i dogodną lokalizacją, miejsce musi zagwarantować komfort uczestnikom, a organizatorom umożliwić zrealizowanie wszystkich zaplanowanych w programie atrakcji.  Przykładem nietypowej lokalizacji może być event zorganizowany na Pustyni Siedleckiej (https://www.exclusive-event.pl/event-na-polskiej-saharze-koncert-dody), gdzie trudny, piaszczysty teren nie jest przeszkodą w montażu namiotów sferycznych. Ogrzewane kopuły pełnią funkcje sali bankietowej, kasyna i sceny, zapewniając w pełni dostosowane środowisko przestrzeni tymczasowej. Ciekawym rozwiązaniem są również opuszczone, nieużytkowe powierzchnie, które niezwykle zwielokrotniają efekt zaskoczenia (https://www.exclusive-event.pl/bankiet-firmowy-koncert-lady-pank). Decydując się jednak na nietypową przestrzeń eventową należy pamiętać, iż niesłychaną rolę odgrywa tutaj doświadczenie agencji przy organizacji i adaptacji takich przestrzeni, niezawodna logistyka oraz stuprocentowa organizacja pracy.  

 

CATERING NA EVENCIE FIRMOWYM

Gwóźdź programu w formie prosiaka z grilla i wiejskiego stołu? Standardowe menu jest sprawdzone i bezpieczne, ale nie wywoła oczekiwanego 'efektu wow'. By oczarować Gości musimy pójść o krok do przodu i pozwolić sobie i Gościom na eksperymentowanie. W Polsce mamy znakomitych szefów kuchni, którzy z powodzeniem mogliby nosić miano czarodziejów. Współczesna kuchnia balansuje dziś na pograniczu alchemii i widowiskowej uczty. Oferta kuchni molekularnej pęka w szwach, co chwilę wzbogacając się o nowe oferty i pozycje w menu. Kuchnia Fusion z wykorzystaniem dobrodziejstw polskiej natury również zyskuje coraz więcej fanów. Dania kuchni sous-vide, która szturmem zdobywa cały świat są tworzonym w próżni arcydziełem. Te i setki innych pomysłów na nietuzinkowe menu eventowe mogą skraść serca naszych Gości. A od żołądka do serca najkrótsza droga…

  

NOWINKI TECHNOLOGICZNE W EVENTACH FIRMOWYCH

Sekretem sukcesu współczesnego eventu, potęgującego 'efekt WOW' jest zastosowanie nowoczesnej technologii, a co za tym idzie, rzeczowy i profesjonalny wybór narzędzi cyfrowych wpasowujących się w klimat wydarzenia. Dzisiejszy rynek new-tech oferuje cały wachlarz zaskakujących możliwości, a współczesna technologia pozwala na realizację wszelkich projektów. Rozszerzona rzeczywistość i multimedialna scenografia mogą przenieść widza w niezwykły świat, wykreowany specjalnie na daną okoliczność. Dużą popularnością cieszą się eventy wykorzystujące systemy mobilne do interakcji z uczestnikami wydarzenia np. używające rozwiązań mobilnych podczas wydarzeń konferencyjnych. Genialnym pomysłem podczas wydarzeń o charakterze promocyjnym są piramidy holograficzne i hologramy 3D, pozwalające na stworzenie wyjątkowej i przestrzennej prezentacji produktu, marki, logotypu, usługi lub zjawiska. Ostatnim hitem jest rzeczywistość rozszerzona VR, łącząca w sobie świat realny oraz rzeczywistość wirtualną, która opiera się na systemie wykorzystania obrazu z kamery, na który nałożona jest generowana w czasie rzeczywistym grafika. Nowe rozwiązania na rynku oferują również możliwość interaktywnego udziału w konferencjach. Warto być new-tech! Zobacz przykładową realizację: https://www.exclusive-event.pl/premiera-budynku-ktw-europejski-kongres-gospodarczy.)

 

DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH …

Ostatnim bardzo ważnym elementem układanki jest produkcja eventu. Często wydaje nam się, że perfekcyjny event to przede wszystkim kreacja. Pamiętajmy jednak, że dobra agencja eventowa zajmuje się nie tylko produkcją nietuzinkowych pomysłów, ale również organizacją eventu pod kątem produkcyjnym i dopięciem wszystkiego na ostatni guzik. Brakuje gniazdka do prądu? Kabel podpinający oświetlenie jest za krótki? Na plenerowej imprezie w środku lasu brakuje toalet? Wydające się mikro błędy i przeoczenia są niedopuszczalne w tworzeniu wyjątkowego wydarzenia i mogą zaważyć na całościowej ocenie Gości i poziomie odbioru imprezy. Dlatego wybór profesjonalnej agencji z dużym doświadczeniem w obszarze nietypowych realizacji eventowych jest kluczowy.

 

OGRANICZA NAS JEDYNIE WYOBRAŹNIA

Cytując słowa klasyka 'nigdy nie ma się drugiej okazji, żeby zrobić pierwsze wrażenie'. Umiejętne połączenie wszystkich powyższych elementów w jedną, spójną całość, jest gwarancją tego, że nasze wydarzenie wyjdzie poza ramy zwykłego eventu. Trzeba pamiętać, że nie zawsze musi się to bezpośrednio wiązać z ogromnym budżetem imprezy. Pokutuje przekonanie, że o sukcesie eventu decyduje budżet - im wyższy, tym większe pole do popisu dla klienta i agencji organizującej wydarzenie. Oczywiście niski budżet imprezy wymaga od jej organizatorów dużo więcej pracy, kreatywności oraz kompromisów, co nie oznacza jednak, że eventy niskobudżetowe są gorsze. Odpowiednie zbudowanie wydarzanie dopasowanego do potrzeb Gości z uwzględnieniem powyższych czynników, gwarantują sukces i 'efekt wow’ na oczekiwanym poziomie … ogranicza nas jedynie WYOBRAŹNIA…

 

Tekst: Adriana Piekarska - ekspert w dziedzinie event marketingu, właścicielka agencji eventowej Exclusive Event oraz marki Event Marketing Institute, trener biznesu, praktyk.